[ Duymed Hair Center]

Yüz Dolgusu

Yüz dolgusu cilde uygulanan estetik amaçlı işlemlerden bir tanesidir. Genel olarak botoks işlemi uygulanabilecek yerlere kullanılır. Yani kırışıklık oluşan cilt yüzeyine enjeksiyon yapılır. Bazı durumlarda botoks yeterli olmayabilir. Dolgu işlemi gerekebilir. Dolgular kırışıklıkların daha kolay ortadan kalkmasını sağlar. Ciltteki bazı çukurluklar da dolgu ile giderilir.

Yüze Dolgu Uygulaması

Yüz dolgusunun kendiniz için uygun olup olmadığını ancak bir doktor muayenesinden sonra öğrenebilirsiniz. Ama genel olarak dolgu gerektiren durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Elmacık kemiğini belirginleştirmede. Yanakların daha hacimli görünmesi istendiğinde. Alın bölgesini belirginleştirmede ve çene sorunlarında kullanılır.
  • Alın kırışıklıkları için dolgu yöntemi tercih edilebilir
  • Göz çevresindeki kırışıklıkları azaltmada, yok etmede ve çatık kaş problemlerinde kullanılır.
  • Burun estetiğinde burun ucu düşüklüğü ve geniş kanatlı burun sorunlarında tercih edilir.
  • Aknelerden ve sivilce izlerinden kaynaklı cilt çukurlaşma sorunlarında kullanılır.
  • Gülme sonucu oluşan ağız çevresi çizgilerinin giderilmesinde kullanılır.
  • Son olarak dudak kalınlaştırmak için yine dolgu yöntemi tercih edilebilir.

Yüz Dolgusu İçin Kullanılan Dolgu Maddeleri

Geçici dolgu maddeleri adından da anlaşılacağı gibi etkisini belli bir süre sürdürür. Vücuda enjeksiyon araçlarıyla enjekte edilir. Etki süresi bitene kadar yavaşça parçalanır. Zamanla emilir ve etkisi kaybolur. Bu süre kullanılan maddelerin içeriğindeki molekül yapılarıyla ilgilidir. Tabi en önemlisi maddenin hangi dozda kullanıldığıdır.

Hangi Dolgu Maddeleri Kullanılmaktadır: Kullanılan dolgu maddelerine baktığımızda kalsiyum hidroksiapatit, hyaluronik asit, poly L laktik asit ve kolajen isimleri verilebilir. Bu maddelerin vücutta emilme ve etkisinin azalma süreleri farklıdır.

Etki Süresi: Yüze dolgu yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de tam etkinlik süresidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu süre maddenin molekül yapısıyla ilgili olduğu kadar dozuyla da ilgilidir. Ama genel olarak 6 ay ile 1 yıl içinde etkinliği devam etmektedir.

Gönder
Yardım Merkezi
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim!